|

Bilim

Dünya

Hayvanlar

İnternet Güvenlik

Kültür Sanat

Sağlık

Spor

Türkiye


Dünya Çocukları, Turuncu ile Tanıştı

Başkentin ev sahipliğinde 24 Nisanda 90 ülkeden 3 bin çocuğun katılımıyla başlayan 1. Dünya Çocuk Oyunları, 1 Mayıs'ta Ankara’da yapılan oldukça renkli ve coşkulu geçen bir kapanış töreniyle sona erdi. Kapanış törenine katılan tüm çocuklar ve aileler İnternetin gülen yüzü Turuncu ile de tanışma fırsatı buldu. Güvenli Çocuk sitesinin maskotu olan Turuncu, çocuklara ve ailelere İnternetin güvenli kullanımına ilişkin tavsiyeler içeren broşür ve kitapçıkların yanısıra çeşitli hediyeler de dağıttı.

Başkent'te 24 Nisan'da görülmemiş güzellikte görkemli bir açılış seremonisiyle başlayan Dünya Çocuk Oyunları, farklı milletlerden binlerce çocuğun hafızasından silinmeyecek bir finalle sona erdi. Çocukların sahne aldığı törende, minik davulcular salondan büyük alkış alırken, küçük wuşucuların hazırladığı gösteri kapanışa damgasını vurdu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, törende yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bütün dünyaya armağan ettiği tek çocuk bayramında dünya çocuklarını Ankara'da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu söyledi.
Tüm çocukların Ankara'dan güzel anılarla ayrılacağına inandığını ifade eden Gökçek, şöyle konuştu:

''Sizler ülkelerinizin, dolayısıyla dünyanın geleceği, geleceğin de yöneticilerisiniz. Dünya Çocuk Oyunları'nda gördüğümüz manzaralardan sonra eminim ki siz hepiniz dostluğun, barışın, kardeşliğin daimi temsilcileri olacaksınız.''

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde 24 Nisanda başlayan ve tüm konuk ülkelerden övgüler alan Dünya Çocuk Oyunları'nın uluslararası kardeşliğe damga vurduğunu bildiren Gökçek, bu yıl edinilen tecrübelerle çocuk oyunlarını daha da geliştirip, büyüterek gelecek yıllarda bu organizasyonu devam ettirme arzusunda olduklarını kaydetti.

Etkinliğe katılan tüm çocuklara ve ailelere; açılan stantlarda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından hazırlanmış “Güvenli İnternet Kullanımı İçin Tavsiyeler” adlı kitapçık ve broşürlerden dağıtıldı. Başka ülkelerden gelen dünya çocukları da unutulmamıştı.  Onlara da kitapçıkların İngilizce versiyonları dağıtıldı.

Diğer Haberler: