|

Bilim

Dünya

Hayvanlar

İnternet Güvenlik

Kültür Sanat

Sağlık

Spor

Türkiye


Çocuklar ve Tarım Geleceğimizdir

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca düzenlenen Lider Çocuk Tarım Kampı'nda eğitim alan çocuklarla bir araya gelen Bakan Eker, 'Çocuklar ve tarım bizim geleceğimizdir. Onları çok sağlıklı zeminlerde buluşturmamız lazım' dedi.

 

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 21 Temmuz 2010 tarihinde Bakanlık Yayın Dairesi ve Doğal Yaşam Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen Lider Çocuk Tarım Kampı'nda eğitim alan çocuklarla bir araya geldi. Kampta eğitim gören çocuklar Tarım Bakanı Mehdi Eker'e neler öğrendiklerini anlatırken, Bakan Eker de görev süresi içerisindeki en anlamlı etkinliklerden birine katıldığını belirtti. Şehirde yaşayan insanların giderek tabiattan uzaklaştığını ifade eden Bakan Eker, 'İnsanın tabiattan uzaklaşması, aslında kendinden uzaklaşmasıdır. Tabiatın içinde yaşayan insanlar, canlılar arasındaki dengeyi, toleransı, sevgiyi öğrenir' dedi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, gıdaya her canlının ihtiyacı olduğunu, bunun için de sağlıklı ve sürdürülebilir bir tarım faaliyetinin büyük önem taşıdığını vurgulayarak, şehirdeki çocukların tarımı öğrenmesi açısından böyle bir kampın açılmış olmasının önemine değindi.

Kampın 3 dönem ve 15'er günlük programlar halinde yapıldığını belirten Bakan Eker konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Şehirlerde yaşayan çocuklarımız çoğu zaman kapalı alanlarda televizyon veya bilgisayar karşısında, belki de radyasyon alarak sanal ortamlarda günlerini geçiriyor. Toplumla kopuk olan hayat tarzının mutlaka doğal bir şekle, tabiatla iyi ilişkiler içerisinde olan bir forma dönüştürmemiz lazım diye düşünüyorum. O nedenle bu tür etkinlikleri geliştireceğiz. 25 öğrencimizin yer aldığı kamp sayesinde Ankara'da yaşayan çocuklarımız tabiatla ilişki içinde olma imkanı elde etti. Tabiat, hayvancılık, sağlıklı beslenme, Alo 174 Gıda Hattı ile ilgili bilgi sahibi oldular. Bu kampın çok anlamlı, çok güzel bir etkinlik olduğunu ve burada çocuklarımızın hoşça vakit geçirdiklerini düşünüyorum. Bu programı daha çok sayıda çocuğumuz katılabileceği etkinliğe dönüştüreceğiz. Ayrıca diğer şehirlerimizde de buna benzer programlar hazırlayacağız. 'Çocuklar ve tarım bizim geleceğimizdir. Onları çok sağlıklı zeminlerde buluşturmamız ve çocuklarımızın tabiatla iyi ilişkiler içerisinde olmasını temin etmemiz lazım'

 


Kampa katılma imkanı bulamayan çocuklar için de 'Tarım ve Çocuk' isimli 35 bin adet yaz tatili kitabı hazırlandığını belirten Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, söz konusu kitabın ücretsiz dağıtılacağını bildirdi.Bakan Eker'in konuşmasının ardından çocuklar atık malzemelerden elde edilen müzik aletleri ile şarkılar söylediler, ardından da sebze ve çiçek fideleri diktiler. Kampa eğitim gören 10 yaşındaki Cankat Kadim, 'Hiçbir böceğin iğrenç olmadığını bu kampta öğrendim. Hayatımda ilk kez domates, biber, lahana diktim. Tohumların ekildiğini, fidanların dikildiğini öğrendim. Ayrıca dondurma ve peynir yapımını gördük. Alo 174 Gıda Hattı hakkında bilgi edindik' diye konuştu.


 

Diğer Haberler: