05 Şubat Güvenli İnternet Günü

giggiggiggiggiggig

Güvenli İnternet Günü, INSAFE (European Safer Internet Network) ağı tarafından 2004 yılından itibaren düzenlenmektedir. Her yıl Şubat ayının ilk Salı günü dünyanın dört bir yanında 135’ten fazla ülkede, çocuk ve gençlerin interneti bilinçli ve güvenli kullanmaları konusunda farkındalık oluşturacak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Ülkemizde de Güvenli İnternet Günü kutlamaları 2010 yılından itibaren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu koordinesinde düzenlenmektedir. Bu yıl 5 Şubat 2019 Salı günü gerçekleşen kutlamalar kapsamında; “Hep Birlikte Daha İyi Bir İnternete…” teması ile bu konuda çalışan tüm paydaşlar, çocuk ve gençlerle bir araya gelmişlerdir.

Güvenli İnternet Gününde, öğretmenlere “Dijital Çağda Ebeveyn Olmak” konulu eğitici eğitimi düzenlenirken lise öğrencilerine de “İnternetin bilinçli ve güvenli kullanımı” konusunda eğitim verilmiştir. Ortaokul çağındaki öğrencilere ise internetin bilinçli kullanımına yönelik farkındalıklarını artıracak keyifli atölye çalışmaları düzenlenmiştir.