1 Şubat Barış Manço’nun Ölüm Yıl dönümü

barışmanço

Barış MANÇO hepimizin Barış Ağabey’i idi. 2 Ocak 1943 yılında İstanbul’da doğdu. 31 Ocak 1999 tarihinde vefat etti. Aramızdan ayrılalı tam 20 yıl oldu.

Müziğe yaptığı katkılarla gönüllere taht kuran Barış MANÇO sevgiyle hasretle anılıyor. Barış MANÇO Müzisyen, şarkıcı, besteci, aranjör, söz yazarı, oyuncu, TV programcısı, sunucu, koleksiyoner, ressam, gezgin, Anadolu Rock müziği türünün kurucu üyelerinden biri olarak kıyafetleri, yüzükleri saçları ile farklı bir müzisyendi. “Kurtalan Ekspres” grubu ile birlikte Türkiye’de ve birçok yabancı ülkede sayısız konserler vermiştir.

Özellikle TRT’de yaptığı 7’den 77 adlı çocuk ve aileye yönelik olarak hazırladığı eğitim kültür ve eğlence programı ile uzun ve başarılı bir televizyonculuk yapmıştır.

“Ekvator’dan Kutuplara” adlı programıyla 5 kıtada 100’den fazla değişik yerlere giderek, 600.000 km’ye yakın yol yapan Barış Manço ülkemizde belgeselciliğe farklı bir boyut kazandırmıştır.

Bizlere; Müsaadenizle Çocuklar, Ayı, Arkadaşım Eşek, Bugün Bayram, Domates Biber Patlıcan, Nane Limon Kabuğu gibi pek çok unutulmaz şarkıyı bırakmıştır.