28 Ocak Veri Gizliliği Günü

veri

İnternet üzerinden arama motorları (Google, Yandex vb.) ile arama yaparken, alışveriş yaparken, oyun oynarken ya da telefon ve tabletlerimize yüklediğimiz uygulamalar vasıtasıyla bizden habersiz birçok bilgi toplamaktadır. Bu bilgiler kimi zaman bilgimiz dâhilinde kimi zaman da bilgimiz ve iznimiz olmadan işlemektedir.

Nasıl gerçek hayatta; telefon numaramız, ev adresimiz, TC kimlik numaramız ya da banka hesap numaramız gibi kişisel bilgilerimizi herkesle paylaşmıyorsak internette de paylaşmamamız gerekir. İnternette paylaştığımız bu gibi bilgiler çok hızlı yayılmakta ve hiç istemediğimiz şekilde sonuçlanabilmektedir.

Ülkemizde 2016 tarihinden itibaren 28 Ocak tarihi Veri Gizliliği Günü olarak kutlanmaktadır. Günün amacı, bu konuda farkındalığı artırırken gizlilik ve veri koruma uygulamalarını teşvik etmektir.

Türkiye’de 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) 7.04.2016 Tarihli 29677 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmış ve 7 Ekim 2016'da yürürlüğe girmiştir. Bu tarihten itibaren tüm kişisel verilerin kullanıcıların onayı olmadan toplanamayacağı, işlenemeyeceği ve paylaşılamayacağı kanunen garanti altına alınmıştır.