Yazılım Mühendisi

Yazılım Mühendisliği

Yazılım Mühendisliği

Yazılım Mühendisliği; sistemli, düzenli, ölçülebilir bir yaklaşımın yazılım geliştirme de, yazılımın işlenilmesinde ve bakımında uygulanması ile ilgili mühendislik dalıdır.

Yazılım Mühendisi Kimdir?

Yazılım Mühendisi her alanda kullanılan bilgisayar sistemlerinin yazılım tasarımını hazırlayan ve sisteme entegre edip uygulamasını yapan kişidir.

Yazılım Mühendisleri Neler Yapar?

Hazırlanacak yazılımla ilgili müşteri ilişkilerini kurar,
Müşterilerden aldığı bilgiler doğrultusunda analiz ve tasarım yapar,
Program yazar, programı test eder ve programda eksiklik varsa düzeltir,
Yazılımı sorunsuz şekilde çalışır hâle getirdikten sonra, gerekli durumlarda kullanım yönergesini hazırlayarak kullanıcıların eğitilmesini sağlar.

Yazılım Mühendislerinin Çalışma Alanları

Fikir üretimine dayalı bir iştir. Bu nedenle parasal olarak fazla sermayeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Yazılım Mühendisleri kendi işlerini kurabilirler. Yazılım mühendisi, içinde yazılım yapılması gereken her sektörde çalışabilir. Bunlardan bazıları şöyledir: Bankacılık, oyun, e-devlet, elektronik savaş ve savunma sistemleri, sinyal işleme, sağlık bilgi sistemleri, robotik ve yapay-zekâ.

Yazılım Mühendisliği Eğitimi Nerelerde Verilir?

Meslek eğitimi üniversitelere bağlı Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültelerinin Yazılım Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisans programında verilmektedir. Eğitim süresi, 1 yılı İngilizce hazırlık olmak üzere toplam 5 yıldır.